multum in parvo

Boston & District Canine Society Show 2019 Resultscategory-show-results

Posted on January 6, 2019

Judge(s): MR TIM BALL
6th Jan 2019

Dog CC CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
Reserve Dog CC RHODENASH DREAMTIME (MRS K & MISS O TYDEMAN)
Bitch CC CH RHODENASH KOTTEN KHIARA AVEC ANZHELA JW (MRS A LUNAM)
Reserve Bitch CC CH RHODENASH DREAM CHASER OF TAFTAZINI JW (MRS H ATTWOOD)
Best Of Breed CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
Best Puppy ANZHELA HEAVEN ON EARTH WITH CALAQUENDI (MRS A & MISS L C HILL)
B SPEC BEGIN BUBBAPUG MAMMA MIA JW (MRS M REID)


Classes

Minor Puppy – Dog (Entries: 9 Absentees: 3)

1st ANZHELA HEAVEN ON EARTH WITH CALAQUENDI (MRS A & MISS L C HILL)
2nd CEDILLA MORELLO (MISS S J MITCHELL)
3rd ROXMARR ROCK WITH YOU (MS BRASSINGTON)
Res YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
VHC HUNTERSPUG RAINBOW WARRIOR (MR I & MRS C VURGEST)

Puppy – Dog (Entries: 7 Absentees: 1)

1st RHODENASH KOTTON KLIFFORD AT DIMROST (MS F J FOX)
2nd RHODENASH KOTTEN KLICQUOT AVEC ANZHELA (MRS A LUNAM)
3rd ROXMARR NAPOLEON (MS C L WHILE)
Res YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
VHC JANTAVIA SUPER TROUPER (MRS S LEE)

Junior – Dog (Entries: 6 Absentees: 2)

1st SUNLEA CAST A SPELL OVER MEGIPUGI (MISS M I COWIE)
2nd SUNLEA LEDGEND OF THE SWORD FOR ANEEVA (MR J J & MRS W T URWIN)
3rd PLEASANTNOOK DOOLALLI DAN (MRS C TIMBURY)
Res ZOBEAR LE GRAND TEDDY (MR P & MRS L MCGARRY)

Yearling – Dog (Entries: 3 Absentees: 0)

1st POPINJAY PHILHARMONIC AT SUPERSOUND JW (LADY S MACKENZIE)
2nd FELICE ALBERT HERRING (MRS E WARD)
3rd BENNIE HILL FASTEST MILKMAN (MR S H DELMER)

Post Graduate – Dog (Entries: 4 Absentees: 0)

1st RAGEMMA DREAM LOVER AT MEGMOLU ( MISS M & MISS M BILLIS & BILLIS)
2nd HOWENVALS AT FULL SPEED (MR D & MRS J JOHNSON & JOHNSON)
3rd EDGWAREBURY RED RIOT (MRS K FREDMAN)
Res TSUSELENA FULLY LOADED (MRS J & MR R CHATTERLEY)

Limit – Dog (Entries: 9 Absentees: 0)

1st RHODENASH DREAMTIME (MRS K & MISS O TYDEMAN)
2nd SOLO AMORE PER ROMABELLA JW (MRS A M E SKEATS-HOLLAND)
3rd TSUSELENA LIKE A ROCKET MAN VON PARIANSOEZ (MRS S FARNWORTH)
Res MACMOORE MR TAMBOURINE MAN JW (MR G & MRS G MCALENY)
VHC EASTONITE RANDY ANDY (MISS J DAWSON-PAYNE)

Open – Dog (Entries: 6 Absentees: 2)

1st CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
2nd CH RHODENASH KOTTEN KLYDE JW (MRS K A STOREY)
3rd RHODENASH KOTTEN KANE AT EMPUGRIUM JW (MISS D MCFARLANE)
Res BRIDDISH WILLIE NELSON JW (MISS R TROSSELL)

Special Beginners – Dog (Entries: 7 Absentees: 0)

1st SENOUSI I’M HERE JW (MR J J & MRS W T URWIN)
2nd PAGUVILLE BRAND NEW DAY (MISS C K LEA)
3rd ZOBEAR LE GRAND TEDDY (MR P & MRS L MCGARRY)
Res OBI NA KAZDA POGODE (IMP POL) (MR G, MRS S, MISS D MISSES A & T TABERER & AJAO)
VHC BENNIE HILL FASTEST MILKMAN (MR S H DELMER)

Good Citizen Dog Scheme – Dog Or Bitch (Entries: 1 Absentees: 0)

1st POTBELLI SWEET DREAM JW SHCM (MISS H & MRS C RUTHERFORD)

Minor Puppy – Bitch (Entries: 12 Absentees: 4)

1st CEDILLA CHERRY BLOSSOM (MISS S J MITCHELL)
2nd HUGAPUG PENNY ROSE (MR C & MRS M E WILLS)
3rd ANZHELA HEAVEN SCENT (MRS A LUNAM)
Res ABUKADRA TO THE STARS (MR N & MRS B POPPLETON)
VHC TSUSELENA ROCK CHICK (MRS S LEE)

Puppy – Bitch (Entries: 12 Absentees: 1)

1st RHODENASH KOTTEN KOPY (MRS K A STOREY)
2nd RAGEMMA UPSY DAISY (MRS G SAFFER)
3rd ABUKADRA BEWITCHED (MRS S LEE)
Res ROMABELLA DIAVOLETTA (MRS A M E SKEATS-HOLLAND)
VHC BUBBAPUG SUPER TROUPER (MRS M REID)

Junior – Bitch (Entries: 4 Absentees: 1)

1st EMPUGRIUM SPARKLING EMBER (MISS D MCFARLANE)
2nd BRIDDISH MASSACHUSETTS VON PARIANSOEZ (MRS S FARNWORTH)
3rd RHODENASH KREME KAPER (MRS K A STOREY)

Yearling – Bitch (Entries: 7 Absentees: 2)

1st ZUAZU SYBIL (MRS K & MISS O TYDEMAN)
2nd BILOHKA BANG TIDY JW (MS C PHELPS)
3rd TAYSACE AMETHYST GEM (MR M TAYLOR)
Res CLODANA MISCHIEF MANAGED OF MACMOORE (IKC) JW (MR G & MRS G MCALENY)
VHC FRANTIC FRANCIS (MR S H DELMER)

Post Graduate – Bitch (Entries: 11 Absentees: 1)

1st BILOHKA GI BABY AT RAGEMMA JW (MRS G SAFFER)
2nd NIJACPUGS JESSICA ROSE (MRS J J TRUELOVE)
3rd BOBITCH SHAKE IT OFF (MISS R TROSSELL)
Res TSUSELENA CRACKLIN ROSE (MRS S LEE)
VHC FELICE PRINCESS (MRS E WARD)

Limit – Bitch (Entries: 8 Absentees: 1)

1st BOYNHAMS VANILLA LATTE RAGEMMA (MRS G SAFFER)
2nd BOYNHAMS LADY PRUDENCE AT LILACBRIDGE (MISS A B CARDING)
3rd BOBITCH DAISY DUKE JW SHCM (MR R HITCHCOCK)
Res MACMOORE JESAMINE JW (MR G & MRS G MCALENY)
VHC PUGISTIE WISH APON A STAR (MISS J & MISS R COLLIER)

Open – Bitch (Entries: 11 Absentees: 3)

1st CH RHODENASH KOTTEN KHIARA AVEC ANZHELA JW (MRS A LUNAM)
2nd CH RHODENASH DREAM CHASER OF TAFTAZINI JW (MRS H ATTWOOD)
3rd CH RHODENASH GLORIA (MRS K A STOREY)
Res HATTELLA TULIP AT LAMPUGS JW (MISS D R BAILEY)
VHC CH HATTELLA ORANGE BLOSSOM (MRS C KIRK)

Veteran – Bitch (Entries: 1 Absentees: 0)

1st CH ZUAZU ROYAL KATHERINE JW (MRS K & MISS O TYDEMAN)

Special Beginners – Bitch (Entries: 6 Absentees: 0)

1st BUBBAPUG MAMMA MIA JW (MRS M REID)
2nd YORLANDERS IT’S ZEVA AT POTBELLI JW (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
3rd ADORAM SHADY LADY ( MISS C FITSALL)
Res EASTONITE BLACK ALICIA AT CUTIEPOOCH (MRS G CLAY)
VHC FRANTIC FRANCIS (MR S H DELMER)