multum in parvo

Leeds Championship Dog Show 2018 Resultscategory-events

Posted on July 27, 2018

Date: 27th July 2018

Judge: Mr Stuart J Mallard

BEST OF BREED : TYDEMAN Misses O & K Rhodenash Dreamtime
Dog CC : TYDEMAN Misses O & K Rhodenash Dreamtime
Res CC : STOREY Mrs K A Ch Rhodenash Kotten Klyde JW
Bitch CC : ATTWOOD Mrs H Ch Rhodenash Dream Chaser Of Taftazini JW
Res CC : CANNON, Miss N & BURROUGHS Miss H J Flashnik Daisy Dream
Best Puppy : STOREY Mrs K A Rhodenash Kotten Kopy
Best Veteran : MATHER Mr D J & Mrs K J Pugpower’s Politican Bigglesmere
Best Special Beginner : REID Ms M Bubbapug Mamma Mia


Classes

Class Minor Puppy Dog (6 Entries) Abs: 1

1st: HAYES Miss V Howenvals Candy Man
2nd: CANNON, Miss N & BURROUGHS Miss H J Flashnik Chase The Ace
3rd: FOX Ms F J Rhodenash Klifford at Dimrost
Res: COWIE Miss M I Sunlea Cast A Spell Over Megipugi
VHC: LEE Mrs S Jantavia Super Trouper

Class Puppy Dog (4 Entries) Abs: 0

1st: FERGUSON Miss I & Tartanmops Diamonds N Coal
2nd: HOWE Mrs J & Mr W G Jackstopper Black Apollo
3rd: GUEST Mrs L & Mr A Tsuselena The Love Bug Taf
Res: LEE Mrs S Tsuselena Knock Out Punch

Class Junior Dog (4 Entries) Abs: 2

1st: HOLMES Mr D & Mrs T J Clodana Maverick At Dencas (Ikc) Cw18,cjw18
2nd: LEA Miss C K Paguville Brand New Day

Class Yearling Dog (1 Entries) Abs: 0

1st: MCALENY Mr & Mrs G Macmoore Mr Tambourine Man JW

Class Graduate Dog (1 Entries) Abs: 0

1st: HANDLEY-SAWER Mrs S & Mr N Tsuselena Iggy Pop Of Beaucote

Class Post Graduate Dog (2 Entries) Abs: 0

1st: TYDEMAN Misses O & K Rhodenash Dreamtime
2nd: HANDLEY-SAWER Mrs S & Mr N Sarabellew The Alchemist Of Beaucote

Class Limit Dog (7 Entries) Abs: 2

1st: WALKER Mr N Sunlea Royal Albert JW Sh.CM
2nd: WHITE Mrs V & Mr B Datiro Sea Cadet
3rd: LEWIS Ms A Teaseltail Call Me Amos
Res: GREENWOOD Mr & Mrs A & D Datiro Captain Nemo With Puglova
VHC: LEE Mrs S Kilbarchan’s Double Trouble By Tsuselena

Class Open Dog (7 Entries) Abs: 2

1st: STOREY Mrs K A Ch Rhodenash Kotten Klyde JW
2nd: HILL, Mrs A & HILL Miss L C Ch & Lux Ch Calaquendi Nebuchadnezzar JW Sh.CM
3rd: ATTWOOD Mrs H Teaseltail Call Me Arthur To Taftazini JW
Res: MULHOLLAND Mr & Mrs M & W R Karanastar Sir Eat Alot Marillium
VHC: COWIE Miss M I Briddish Sundance Kid With Megipugi JW Sh.CM

Class Veteran Dog (4 Entries) Abs: 0

1st: MATHER Mr D J & Mrs K J Pugpower’s Politican Bigglesmere
2nd: TEAGUE Mrs M Bringiton Mr Chang By Tarragem
3rd: GREENWOOD Mr & Mrs A & D Tidemill Tell Me Quando With Puglova
Res: SAFFER, Mrs G & HILL Miss L Ch Ragemma Star Bucks JW Sh.CM

Class Special Black Dog/Bitch (3 Entries) Abs: 1

1st: REID Ms M Bubbapug Mamma Mia
2nd: STEELE Mrs E Yellow Sunrise

Class Minor Puppy Bitch (8 Entries) Abs: 2

1st: STOREY Mrs K A Rhodenash Kotten Kopy
2nd: HAYES Miss V Howenvals Chantilly Lace
3rd: LEE Mrs S Tsuselena Scrumptious
Res: LEWIS Ms A Teaseltail Bonnie Fyre
VHC: CANNON, Miss N & BURROUGHS Miss H J Flashnik Queen Of Hearts

Class Puppy Bitch (4 Entries) Abs: 0

1st: STOREY Mrs K A Rhodenash Kreme Kaper
2nd: BLORE Miss K Movalian Love Me Do
3rd: REID Ms M Bubbapug Mamma Mia
Res: FARNWORTH Mrs S Briddish Massachusetts

Class Junior Bitch (10 Entries) Abs: 0

1st: PHELPS-TERRETT, Ms C & PHELPS Mrs M Bilohka Bang Tidy
2nd: CANNON, Miss N & BURROUGHS Miss H J Roxmarr Heart Of Glass At Flashnik
3rd: HITCHCOCK Mr R Bobitch Daisy Duke JW Sh.CM
Res: LEE Mrs S Tsuselena Black Lace
VHC: TYDEMAN Misses O & K Zuazu Margot

Class Yearling Bitch (6 Entries) Abs: 0

1st: MCALENY Mr & Mrs G Macmoore Jesamine JW
2nd: WHITMORE DAVIES, Mrs S J & DAVIES Mr D H Brynrevel Jinjing
3rd: WHITMORE DAVIES, Mrs S J & DAVIES Mr D H Kymclara American Pie At Brynrevel
Res: SAFFER Mrs G Bilohka Gi Baby At Ragemma JW
VHC: STEELE Mrs E Yellow Sunrise

Class Graduate Bitch (6 Entries) Abs: 0

1st: HITCHCOCK Mr R Bobitch Cheer Up Sleepy Jean
2nd: PHELPS-TERRETT, Ms C & PHELPS Mrs M Bilohka Baby Beretta
3rd: MCALENY Mr & Mrs G Clodana Mischief Managed Of Macmoore (IKC)
Res: CAIRNS Miss M Tsuselena Black Opal Via Cerang

Class Post Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 0

1st: POPPLETON Mr & Mrs N & B Abukadra The Temptress
2nd: MULHOLLAND Mr & Mrs M & W R Zobear Dolly Mixture At Marillium
3rd: NISBET, Miss C & NISBET Miss S Crissam Highland Heather
Res: MITCHELL, Mrs Y R & WILLIS Mrs R A Zobear Bluebell Dancer Of Rosewitch

Class Limit Bitch (5 Entries) Abs: 0

1st: HUME, Miss G & PIKE, Mr S & SAFFER Mrs G Ragemma Dream On Eivisah JW
2nd: BAILEY Miss D R Hattella Tulip At Lampugs
3rd: SAFFER Mrs G Boynhams Vanilla Latte Ragemma
Res: PALMER Mr N & Mrs K Baysend Pillowtalk
VHC: CAIRNS Miss M Tsuselena Black Opal Via Cerang

Class Open Bitch (5 Entries) Abs: 2

1st: ATTWOOD Mrs H Ch Rhodenash Dream Chaser Of Taftazini JW
2nd: CANNON, Miss N & BURROUGHS Miss H J Flashnik Daisy Dream
3rd: KOROZS, Miss B & OZVALD, Mrs H & STANLEY Mr J Rollingrocks Gaby

Class Veteran Bitch (2 Entries) Abs: 1

1st: CAIRNS Miss M Kiss ‘n’ Tell To Cerang