multum in parvo

Midland Counties Canine Society Limited 2019 Resultscategory-show-results

Posted on October 24, 2019

Date 24th October 2019
Judge: CHRISTOFER HABIG

Dog CC NICOBRI LOVE ME TENDER JW (MRS N TURNBULL)
Reserve Dog CC PUGALICIOUS RATATOUILLE AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
Bitch CC EASTONITE SAUCY SUE (MISS A ELLIS)
Reserve Bitch CC REDVILLA’S UNPLUGGED SILVER BELLS AT PLEASANTNOOK (IMP SWE) SHCM (MRS C TIMBURY)
Best Of Breed EASTONITE SAUCY SUE (MISS A ELLIS)
Best Puppy EASTONITE SAUCY SUE (MISS A ELLIS)

Classes:

Minor Puppy – Dog (Entries: 3 Absentees: 0)
1st BRYNREVEL JUST WILLIAM (MRS S J MR D H WHITMORE-DAVIES)
2nd FELICE FIGARO (MRS E WARD)
3rd COCKLE BAY FRANK (MRS A KLEINHANS)

Puppy – Dog (Entries: 4 Absentees: 0)
1st ZOBEARS RING MASTER (MS J A T ASHTON)
2nd JAUDETTE MR HAPPY WITH FROMMESBECK (MRS L A JOHN)
3rd POTBELLI JACK JONES (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
Res TYBEC DAKOTA (MRS C WATSON)

Junior – Dog (Entries: 11 Absentees: 2)
1st ANZHELA HEAVEN ON EARTH WITH CALAQUENDI JW (MRS A & MISS L C HILL)
2nd KING CREOLE AT BOROBULLYZ (MISS S NUGENT)
3rd CEDILLA MORELLO (MISS S J MITCHELL)
Res PUGALICIOUS HUFFLEPUFF AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
VHC ROXMARR ROCK WITH YOU (MS BRASSINGTON)

Yearling – DogĀ  (Entries: 8 Absentees: 2)
1st NICOBRI LOVE ME TENDER JW (MRS N TURNBULL)
2nd FLASHNIK CHASE THE ACE (MISS N & MISS H CANNON & BURROUGHS)
3rd BURBLEICIOUS DIZZEE RASCAL (MRS B HODDINOTT)
Res TARTANMOPS DIAMONDS N COAL JW (MISS I FERGUSON)
VHC RHODENASH KOTTEN KLIFFORD AT DIMROST (MS F J FOX)

Post Graduate – Dog (Entries: 14 Absentees: 2)
1st YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
2nd TSUSELENA FULLY LOADED (MRS J & MR R CHATTERLEY)
3rd JACKSTOPPER BLACK APOLLO (MR & MRS HOWE)
Res HOWENVALS AT FULL SPEED (MS BRASSINGTON)
VHC ROSEWITCH A HINT OF ME WITH EDTZU (MRS E WILLIAMS)

Limit – Dog (Entries: 17 Absentees: 4)
1st PUGALICIOUS RATATOUILLE AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
2nd CONQUELL CHAMPERS ON ICE (MS HG LINNETT)
3rd CEDILLA REMEMBER ME JW (MRS M & MRS S J ALBONE & MITCHELL)
Res SUNLEA CAST A SPELL OVER MEGIPUGI JW (MISS M I COWIE)
VHC SUNLEA LEDGEND OF THE SWORD FOR ANEEVA JW (MR J J & MRS W T URWIN)

Open – Dog (Entries: 18 Absentees: 4)
1st CH/LUX CH/BE CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
2nd ZOBEARS COMMANDER IN CHIEF (MRS D STUART)
3rd CH POPINJAY PHILHARMONIC AT SUPERSOUND JW (LADY S MACKENZIE)
Res CH RHODENASH KOTTEN KLYDE JW (MRS K A STOREY)
VHC BLACOBBY COLLIER LAD (MRS J & MR R COULTER)

Veteran – Dog (Entries: 2 Absentees: 1)
1st PUGARAZZI MUSTANGI MAYHAM (MISS K H BIRCH)

Minor Puppy – Bitch (Entries: 5 Absentees: 1)
1st EASTONITE SAUCY SUE (MISS A ELLIS)
2nd AFTERGLOW THURSDAY’S CHILD AT CARPACCIO (MR J E HUNT)
3rd EASTONITE BEWITCHED BY NICOBRI (MRS N TURNBULL)
Res JAUDETTE MISS SUNSHINE AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)

Puppy – Bitch (Entries: 7 Absentees: 0)
1st EASTONITE SAUCY SUE (MISS A ELLIS)
2nd JUDAMIES SANTA BABY (MISS J DAWSON-PAYNE)
3rd BAYSEND FIRST NOELLE (MR E & MRS D DALLAS)
Res BRINGITON MING MOON AT TAYSACE (MR M TAYLOR)
VHC BOYNHAMS FLORENCE AT SICORN (MR G, MRS S, MISS D MISSES A & T TABERER & AJAO)

Junior – Bitch (Entries: 10 Absentees: 2)
1st CEDILLA CHERRY ON TOP (MISS S J MITCHELL)
2nd TAFTAZINI IVALACE JW (MRS H ATTWOOD)
3rd REGENCYLODGE GERANIUM AT NIJACPUGS (MRS J J TRUELOVE)
Res ABUKADRA ELECTRA ( MISS C FITSALL)
VHC RHODENASH DREAM A LONG WITH ANJULI (MISS L LINDSAY)

Yearling – Bitch (Entries: 13 Absentees: 3)
1st CEDILLA CHERRY BLOSSOM JW (MISS S J MITCHELL)
2nd ABUKADRA BEWITCHED (MRS S LEE)
3rd FLASHNIK QUEEN OF HEARTS AT MARBELTON (MISS L A KAVANAGH)
Res ROSEWITCH ANOTHER EXCUSE WITH ZOBEAR TAF (MS J A T ASHTON)
VHC JUDAMIE PRECIOUS BEGININGS FOR MILUCKSIN (MISS C BYRNE)

Post Graduate – Bitch (Entries: 16 Absentees: 4)
1st MADJAX QUINTESSENTIAL AT TYBEC (MRS C WATSON)
2nd EASTONITE BEWITCHED BY NICOBRI (MRS N TURNBULL)
3rd CONQUELL CAUSE A SNIGGER (MS HG LINNETT)
Res RHODENASH STELLA DREAMS OF EIVISAH (MRS G & MR S PIKE)
VHC MOVALIAN LOVE ME DO (MISS K M BLORE)

Limit – Bitch (Entries: 14 Absentees: 3)
1st VERDENDO FRIVOLOUS FLORRIE (MISS D REVILL)
2nd TAYSACE AMETHYST GEM (MR M TAYLOR)
3rd ROXMARR HEART OF GLASS AT FLASHNIK JW (MISS N & MISS H CANNON & BURROUGHS)
Res JAUDETTE MISS SPLENDID (MS E ARNOLD-STRONGE)
VHC NIJACPUGS JESSICA ROSE (MRS J J TRUELOVE)

Open – Bitch (Entries: 15 Absentees: 4)
1st CH RHODENASH KOTTEN KHIARA AVEC ANZHELA JW (MRS A LUNAM)
2nd ZOBEAR’S HELLO DOLLY (MS J A T ASHTON)
3rd CH RAGEMMA DREAM ON EIVISAH JW (MRS G, MR S & MRS G PIKE & SAFFER)
Res RHODENASH KOTTEN KRYSTAL (MRS K A STOREY)
VHC CH HATTELLA TULIP AT LAMPUGS JW (MISS D R BAILEY)

Veteran – Bitch (Entries: 2 Absentees: 1)
1st REDVILLA’S UNPLUGGED SILVER BELLS AT PLEASANTNOOK (IMP SWE) SHCM (MRS C TIMBURY)