multum in parvo

The Pug Dog Club Winter Open Show 2.12.18category-pug-dog-clubshow-results

Posted on December 2, 2018

Judges:
Dogs: Sara Macdonald
Bitches: Christine Knight

Referee: Adele Nicholson

BEST DOG CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW ShCM
RESERVE BEST DOG SOLO AMORE PER ROMABELLA JW
BEST PUPPY DOG CEDILLA MORELLO
BEST VETERAN DOG

BEST BITCH BILOHKA BANG TIDY JW
RESERVE BEST BITCH HATTELLA BLUEBELL
BEST PUPPY BITCH CEDILLA CHERRY BLOSSOM
BEST VETERAN BITCH CH ZUAZU ROYAL KATHERINE JW

BEST IN SHOW CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW ShCM
RESERVE BEST IN SHOW BILOHKA BANG TIDY JW
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW BILOHKA BANG TIDY JW
BEST PUPPY IN SHOW CEDILLA CHERRY BLOSSOM
BEST VETERAN IN SHOW CH ZUAZU ROYAL KATHERINE JW
BEST BLACK IN SHOW BLACOBBY COLLIER LAD
BEST BLACK PUPPY IN SHOW ROMABELLA DIAVOLETTA


Classes

Class: 1 – VETERAN DOG (3 entries)

A7 SNUGGLEPUG LOOKING FINE
A45 KNITTED FOR NANNAS FOR SNUGGLEPUG
A51 SHEFFAWN THIS IS IT OF ROSEWITCH

1st:

Class: 2- MINOR PUPPY DOG (8 entries)

5 JOSHOTTO DON MIGUEL A6THUNDERAIL TALLY HO
25 ANZHELA HEAVEN ON EARTH WITH CALAQUENDI
A27 TEASELTAIL DES BLACK AT BOBITCH
31 BURBLEICIOUS DIZZEE RASCAL
55 CEDILLA MORELLO
66 YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI
71 CAZHMIR MIDNIGHT MAJOR TOM

1st: 55
2nd: 25
3rd: 71
Res: 31
VHC: 66

Class: 3- SPECIAL PUPPY DOG – BLACK (2 entries)h3>

A27 Teaseltail Des Black at Bobitch
71 Cazhmir Midnight Major Tom

1st: 71

Class: 4 – SPECIAL PUPPY DOG – FAWN (3 entries)

40 JANTAVIA SUPER TROUPER
31 Burbleicious Dizzee Rascal
66 Yorlanders Topaz at Potbelli

1st: 40
2nd: 31
3rd: 66

Class: 5 – PUPPY DOG (3 entries)

17 RHODENASHKOTTONKLIFFORDAT DIMROST
31 Burbleicious Dizzee Rascal
40 Jantavia Super Trouper

1st: 17
2nd: 40
3rd: 31

Class: 6 – JUNIOR DOG (0 entries)

Class: 7 – ARTHUR BROWN MEMORIAL YEARLING DOG (4 entries)

10 BLACOBBY COLLIER LAD
A1 9EDGWAREBURY RED RIOT
A34 MISTER CROSBY
53 TANGETOPPEN’S ON A MISSION (IMP NOR) TAF

1st: 53
2nd: 10

Class: 8 – NOVICE DOG (4 entries)

A6 Thunderail Tally Ho
25 AnzhelaHeavenOnEarthwithCalaquendi
A34 Mister Crosby
A40 Jantavia Super Trouper

1st: 25

Class: 9 – SPECIAL GRADUATE DOG – BLACK (0 entries)

Class: 10 – SPECIAL GRADUATE DOG – FAWN (1 entry)

53 Tangetoppen’s On A Mission (Imp Nor) Taf

1st: 53

Class: 11 – POSTGRADUATE DOG (4 entries)

2 TIDEMILL AUSTIN POWERS
8 TSUSELENA FULLY LOADED
59 MACMOORE JEALOUS GUY AT DIMROST
53 Tangetoppen’s On A Mission (Imp Nor) Taf

1st: 8
2nd: 53
3rd: 2
Res: 59

Class: 12 – MID LIMIT DOG (5 entries)

3 TIDEMILL STUART LITTLE ShCM
14  EASTONITE RANDY ANDY
64 SNUGGLEPUG BLACK AMBROSE
68 POTBELLI IN YOUR DREAMS JW ShCM
70 SOLO AMORE PER ROMABELLA JW

1st: 70
2nd: 14
3rd: 68
Res: 3
VHC: 64

Class: 13 – LIMIT DOG (6 entries)

1 CEDILLA REMEMBER ME JW
29 BOBITCHINABIGCOUNTRYJWShCM
50 LETMEBETHEONEOFROSEWITCH
A73 OBI NA KAZDA POGODE (IMP POL)
77 RHODENASH DREAMTIME
64 Snugglepug Black Ambrose

1st: 1
2nd: 29
3rd: 77
Res: 69
VHC: 50

Class: 14 – SPECIAL OPEN DOG – BLACK (2 entries)

20 EDGWAREBURY I’M YOUR MAN
10 Blacobby Collier Lad

1st: 10

Class: 15 – SPECIAL OPEN DOG – FAWN (5 entries)

A42 TEASELTAIL CALL ME AMOS
A44 BRADSTOCK ASPHODEL
47 RHODENASH KOTTEN KANE AT EMPUGRIUM JW
50 Let Me Be The One of Rosewitch
A73 Obi Na Kazda Pogode (Imp Pol)

1st: 47
2nd: 50

Class: 16 – OPEN DOG (1 entry)

24 CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW ShCM

1st: 24

Class: 17 – VETERAN BITCH (2 entries)

A36 TUCKENHAY POLLYANNA
76 CH ZUAZU ROYAL KATHERINE JW

1st: 76

Class: 18 – MINOR PUPPY BITCH (7 entries)

A15 TUSSILAGO’S LITTLE ATOM
A18 EDGWAREBURY BLACK JADE
32 KENAITEEN PURPLE WILLOW
35 MAID OF THE SOUTH
39 TSUSELENA ROCK CHICK
41 ABUKADRA BEWITCHED
57 CEDILLA CHERRY BLOSSOM

1st: 57
2nd: 39
3rd: 41
Res: 35
VHC: 32

Class: 19 – SPECIAL PUPPY BITCH – BLACK (4 entries)

9 EASTONITE BLACK ALICIA AT CUTIEPOOCH
69 ROMABELLA DIAVOLETTA
A15 Tussilago’s Little Atom
A18 Edgwarebury Black Jad

1st: 69
2nd: 9

Class: 20 – SPECIAL PUPPY BITCH – FAWN (2 entries)

58 CEDILLA CHERRY ON TOP
35 Maid of the South

1st: 35
2nd: 58

Class: 21 – PUPPY BITCH (6 entries)

9 Eastonite Black Alicia at Cutiepooch
A15 Tussilago’s Little Atom
32 Kenaiteen Purple Willow
35 Maid of the South
39 Tsuselena Rock Chick
41 Abukadra Bewitche

1st: 39
2nd: 41
3rd: 35
Res: 32
VHC: 9

Class: 22 – JUNIOR BITCH (7 entries)

A16 TUSSILAGO’S SEA FURY
26 CALAQUENDI PANAMA HATTIE
37 TSUSELENA BLACK LACE
A43 TEASELTAIL BONNIE FYRE
48 EMPUGRIUM SPARKLING EMBER
61 BILOHKA BANG TIDY JW
75 ZUAZU SYBI

1st: 61
2nd: 48
3rd: 37
Res: 75
VHC: 26

Class: 23 – MILDRED INGE MEMORIAL YEARLING BITCH (4 entries)

A63 BLACK STAR FOR FIFI
67 SNUGGLEPUG ANZU AT POTBELLI
74 TAYSACE AMETHYST GEM
A16 Tussilago’s Sea Fury

1st: 67
2nd: 74

Class: 24 – NOVICE BITCH (4 entries)

A11 BLACOBBY ROSE NOIR
22 DELWINS’S PANSY BUD
26 Calaquendi Panama Hattie
32 Kenaiteen Purple Willow

1st: 32
2nd: 26

Class: 25 – SPECIAL GRADUATE BITCH – BLACK (6 entries)

72 CAZHMIR MIDNIGHT MIMI
A11 Blacobby Rose Noir
37 Tsuselena Black Lace
A43 Teaseltail Bonnie Fyre
A63 Black Star for Fifi
67 Snugglepug Anzu at Potbelli

1st: 37
2nd: 67
3rd: 72

Class: 26 – SPECIAL GRADUATE BITCH – FAWN (2 entries)

13 JUDAMIE BEST OF LUCK
21 LORDSETT ALWAYS BE YOURSELF (IMP PL) TAF

1st: 13
2nd: 21

Class: 27 – POSTGRADUATE BITCH (2 entries)

A54 CEDILLA TICKLED PINK
65 YORLANDERS IT’S ZEVA AT POTBELLI JW

1st: 65

Class: 28 – MID LIMIT BITCH (2 entries)

A4 TUSSILAGO’S RULE BRITANNIA
28 BOBITCH DAISY DUKE JW ShCM

1st: 28

Class: 29 – LIMIT BITCH (5 entries)

12 JUDAMIE AMAZING ANNIE
49 ZOBEAR BLUEBELL DANCER OF ROSEWITCH
56 CEDILLA CHERRY ICECREAM
60 BILOHKA LLITTLE SPITFIRE
A16 Tussilago’s Sea Fury

1st: 56
2nd: 60
3rd: 49
Res: 12

Class: 30 – SPECIAL OPEN BITCH – BLACK (2 entries)

A46 DELWINS BLACK ISOLDE OF NEMOROSA
A63 Black Star for Fifi

1st:

Class: 31 – SPECIAL OPEN BITCH – FAWN (3 entries)

A52 TANGETOPPEN’S X-USE ME I’M IT (IMP NOR) HWW15 NLJK BEJK
A16 Tussilago’s Sea Fury
49 Zobear Bluebell Dancer of Rosewitch

1st: 49

Class: 32 – OPEN BITCH (3 entries)

33 HATTELLA BLUEBELL
A16 Tussilago’s Sea Fury
A52 Tangetoppen’s X-Use Me I’m It (Imp Nor) Hww15 Nljk Bejk

1st: 33

Class: 33 – BRACE (2 entries)*

A34 Mr A & Mrs G Leadbetter-Simms
72 Mr I & Mrs S Smyth

1st: 72

Class: 34 – TEAM (0 entries)*

*Classes 33 & 34 to be judged jointly

RENEE MEADOWS MEMORIAL SPECIAL AWARD CLASSES

Judge: BELINDA CASTLE

Class: A – SPECIAL AWARD PUPPY DOG OR BITCH (7 entries)

A6 Thunderail Tally Ho
A18 Edgwarebury Black Jade
25 AnzhelaHeavenOnEarthwithCalaquendi
31 Burbleicious Dizzee Rascal
35 Maid of the South
66 Yorlanders Topaz at Potbelli
71 Cazhmir Midnight Major Tom

1st: 71
2nd: 25
3rd: 66
Res: 31
VHC: 35

Class: B – SPECIAL AWARD POSTGRADUATE DOG OR BITCH (8 entries)

8 Tsuselena Fully Loaded
A19 Edgwarebury Red Riot
A34 Mister Crosby
A53 Tangetoppen’sOnAMission(ImpNor)Taf
A61 Bilohka Bang Tidy JW
65 Yorlanders It’s Zeva at Potbelli JW
67 Snugglepug Anzu at Potbelli
A73 Obi Na Kazda Pogode (Imp Pol)

1st: 67
2nd: 65
3rd: 8

Class: C – SPECIAL AWARD OPEN DOG OR BITCH (4 entries)

A20 Edgwarebury I’m Your Man
A52 Tangetoppen’s X-Use Me I’m It (Imp Nor) Hww
15 Nljk Bejk
60 Bilohka Llittle Spitfire
68 Potbelli In Your Dreams JW ShCM

1st: 60
2nd: 68