multum in parvo

The Scottish Kennel Club 2018 Resultscategory-show-results

Posted on August 26, 2018

Date: 26th August 2018
Judge: MRS A NICHOLSON

Best of Breed: CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
Dog CC: CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
Res Dog CC: BOYNHAMS BRASILIA (MISS K E MURPHY)
Bitch CC: BOYNHAMS VANILLA LATTE RAGEMMA (MRS G SAFFER)
Res Bitch CC: HATTELLA TULIP AT LAMPUGS JW (MISS D R BAILEY)
Best Puppy: JANTAVIA SUPER TROUPER (MRS S LEE)
Best Vetern: KYMCLARA CHENOA FOR WALLMILL (MR J & MR R WALLACE & MACMILLAN)


Classes

Minor Puppy – Dog (Entries: 6 Absentees: 1)

1st: JANTAVIA SUPER TROUPER (MRS S LEE)
2nd: RHODENASH KOTTON KLIFFORD AT DIMROST (MS F J FOX)
3rd: RHODENASH KOTTEN KLICQUOT AVEC ANZHELA (MRS A LUNAM)
Res: TAIYUAN CHARLIE MOON ( CLARK)
VHC: HOWENVALS CANDY MAN (MISS V HAYES)

Puppy – Dog (Entries: 5 Absentees: 1)

1st: JANTAVIA SUPER TROUPER (MRS S LEE)
2nd: TARTANMOPS DIAMONDS N COAL (MISS I FERGUSON)
3rd: ROSEWITCH A TAKE ON ME ( LORD & LADY CARRINGTON)
Res: SUNLEA LEDGEND OF THE SWORD (MR J J & MRS W T URWIN)

Junior – Dog (Entries: 8 Absentees: 1)

1st: GORDON VON TERMEL MOPSCO (IMP MNE) (MISS S EDWARDS)
2nd: JAUDETTE NO WAY BLACK FROM SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
3rd: PAGUVILLE BRAND NEW DAY (MISS C K LEA)
Res: RIAJAE ON THE BRINK JW SHCM (MISS R JOHNSTON)
VHC: JACKSTOPPER BLACK APOLLO (MR & MRS HOWE)

Yearling – Dog (Entries: 5 Absentees: 0)

1st: BOYNHAMS BRASILIA (MISS K E MURPHY)
2nd: MACMOORE MR TAMBOURINE MAN JW (MR G & MRS G MCALENY)
3rd: JUDAMIE BOWTIE NICOBRI (MRS N TURNBULL)
Res: SEPHINA MADE YOU LOOK (MR D O’LEARY)
VHC: ZOBEARS COMMANDER IN CHIEF (MRS D STUART)

Post Graduate – Dog (Entries: 10 Absentees: 2)

1st: TANGETOPPENS EASY TO SAY TREVETHJW (IMP NOR) (MRS R A ALEXANDER)
2nd: SEPHINA MADE YOU LOOK (MR D O’LEARY)
3rd: TSUSELENA FULLY LOADED (MRS J & MR R CHATTERLEY)
Res: PORTLYCHARM RAFFLES FOR HUGIEBOOGIE SHCM (MRS L REID)
VHC: HAZEMPUGS BORIS JOHNSON (MRS L J CROTHERS)

Limit – Dog (Entries: 8 Absentees: 3)

1st: HUGAPUG NUTCRACKER TREVETH JW SHCM (MRS R A ALEXANDER)
2nd: CONQUELL SHADOWSTOPPER (MR & MRS HOWE)
3rd: CEDILLA REMEMBER ME JW (MRS M & MRS S J ALBONE & MITCHELL)
Res: DATIRO CAPTAIN NEMO WITH PUGLOVA (MR A W & MRS D GREENWOOD)
VHC: TSUSELENA LIKE A ROCKET MAN VON PARIANSOEZ (MRS S FARNWORTH)

Open – Dog (Entries: 10 Absentees: 3)

1st: CH/LUX CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
2nd: CH RHODENASH KOTTEN KLYDE JW (MRS K A STOREY)
3rd: PUGALICIOUS SKYWALKER AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
Res: CALAQUENDI CRI-DE-COEUR AT DIMROST JW (MS F J FOX)
VHC: CH ZOBEAR’S ABOUT THE BASE (MS J A T ASHTON)

Veteran – Dog (Entries: 3 Absentees: 0)

1st: CH/INT CH MARBELTON WHAT A GUY AT ZOBEAR JW SHCM (MS J A T ASHTON)
2nd: TIDEMILL TELL ME QUANDO WITH PUGLOVA (MR A W & MRS D GREENWOOD)
3rd: CH RAGEMMA STAR BUCKS JW SHCM (MRS G & MISS L SAFFER & HILL)

Minor Puppy – Bitch (Entries: 3 Absentees: 0)

1st: JANTAVIA DANCING QUEEN (MS J & MR B THOMSON & JOHNSTONE)
2nd: HOWENVALS CHANTILLY LACE (MISS V HAYES)
3rd: SAGRAEL WHO’S THAT GIRL (MRS J BAILEY)

Puppy – Bitch (Entries: 5 Absentees: 0)

1st: RHODENASH KREME KAPER (MRS K A STOREY)
2nd: HAZEMPUGS LUNA (MRS L J CROTHERS)
3rd: TSUSELENA SCRUMPTIOUS (MRS S LEE)
Res: ROSEWITCH ANOTHER EXCUSE WITH ZOBEAR TAF (MS J A T ASHTON)

Junior – Bitch (Entries: 8 Absentees: 1)

1st: CLODANA MISCHIEF MANAGED OF MACMOORE (IKC) (MR G & MRS G MCALENY)
2nd: EMPUGRIUM SPARKLING EMBER (MISS D MCFARLANE)
3rd: BRIDDISH MASSACHUSETTS (MRS S FARNWORTH)
Res: POPINJAY RUBY TUESDAY (MISS K E MURPHY)
VHC: LIL MISS GREEDY (MRS B MARSHALL)

Yearling – Bitch (Entries: 8 Absentees: 1)

1st: MACMOORE JESAMINE JW (MR G & MRS G MCALENY)
2nd: SNUGGLEPUG ANZU AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
3rd: BILOHKA GI BABY AT RAGEMMA JW (MRS G SAFFER)
Res: GLAMOUR GIRL (L GILBERT)
VHC: PARADIZ RONADO HASTA LA VISTA BABY (MRS D & MRS E STUART & WARD)

Post Graduate – Bitch (Entries: 6 Absentees: 0)

1st: RHODENASH STEALER OF HEARTS AVEC ANZHELA (MRS A LUNAM)
2nd: CRISSAM HIGHLAND HEATHER (MISS C & MISS S NISBET)
3rd: RHODENASH LIVIN A DREAM (MISS S EDWARDS)
Res: YORLANDERS IT’S ZEVA AT POTBELLI JW (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
VHC: JENNY OD WILMY (IMP POL) (MRS J BAILEY)

Limit – Bitch (Entries: 8 Absentees: 1)

1st: BOYNHAMS VANILLA LATTE RAGEMMA (MRS G SAFFER)
2nd: TODHARLAN BLUEBELL POLKA (MISS M SIMPSON)
3rd: SNUGGLEPUG BLACK LISTED (MS E ARNOLD-STRONGE)
Res: CEDILLA APPLE CRUMBLE (MISS S J MITCHELL)
VHC: EASTONITE HATTIE TO WALLMILL (MR J & MR R WALLACE & MACMILLAN)

Open – Bitch (Entries: 8 Absentees: 2)

1st: HATTELLA TULIP AT LAMPUGS JW (MISS D R BAILEY)
2nd: RHODENASH KOTTEN KHIARA AVEC ANZHELA JW (MRS A LUNAM)
3rd: RAGEMMA DREAM ON EIVISAH JW (MISS G, MR S & MRS G HUME, PIKE & SAFFER)
Res: CH PURDYPUG THE DUCHESS (MISS L A SCAHILL)
VHC: TANGETOPPEN’S X-USE ME I’M IT (IMP NOR) HWW15 NJK BJK (MISS A J MITCHELL)

Veteran – Bitch (Entries: 3 Absentees: 1)

1st: KYMCLARA CHENOA FOR WALLMILL (MR J & MR R WALLACE & MACMILLAN)
2nd: LASSANA MISS LUCY (MRS L J CROTHERS