multum in parvo

The Scottish Kennel Club 2019 Resultscategory-show-results

Posted on August 24, 2019

Date 24th August 2019
Judge(s): MRS G McALENY

Dog CC: CEDILLA REMEMBER ME JW (MRS M & MRS S J ALBONE & MITCHELL)
Reserve Dog CC: CH/LUX CH/BE CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL) Bitch CC: TODHARLAN BLUEBELL POLKA (MISS M SIMPSON)
Reserve Bitch CC: RHODENASH LIVIN A DREAM (MISS S EDWARDS) Best Of Breed TODHARLAN BLUEBELL POLKA (MISS M SIMPSON)
Best Puppy: TAFTAZINI NEPALENSIS (MRS S FARNWORTH) – Awarded 4th in Puppy Toy Group Judged by Mrs T Jackson
Best Veteran: GRAMATTI LAIRD OF THE RING VIA HUGIEBOOGIE SHCM (MRS L REID) –¬†Awarded 3rd in Veteran Toy Group Judged by Mrs V Foss
Best Special Beginner: JUDAMIES SANTA BABY (MISS J DAWSON-PAYNE)


Classes

Minor Puppy – Dog (Entries: 4 Absentees: 0)

1st: RIAJAE’S TREBLEMAKER (MISS R JOHNSTON)
2nd: MEGIPUGIS GREATEST SHOWMAN (MS M BLACK)
3rd: SUNLEA BILLY RAY AT BRIDDISH (MISS S & MR R BRIDDON & FISHER)
Res: ABUKADRA STROLLER TAF (MRS S LEE)

Puppy – Dog (Entries: 8 Absentees: 2)

1st: TAFTAZINI NEPALENSIS (MRS S FARNWORTH)
2nd: POTBELLI JACK JONES (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
3rd: KING CREOLE (MISS S NUGENT)
Res: ZOBEARS RING MASTER (MS J A T ASHTON)
VHC: MOVALIAN DONT LET ME DOWN AT MILUCKSIN (MISS CCB BYRNE)

Junior – Dog (Entries: 5 Absentees: 1)

1st: PUGALICIOUS HUFFLEPUFF AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
2nd: ANZHELA HEAVEN ON EARTH WITH CALAQUENDI JW (MRS A & MISS L C HILL)
3rd: HUNTERSPUG RAINBOW WARRIOR (MR I & MRS C VURGEST)
Res: PULCHRA’S BELUS BY CERANG (MISS M CAIRNS)

Yearling – Dog (Entries: 7 Absentees: 0)

1st: JANTAVIA SUPER TROUPER (MRS S LEE)
2nd: NICOBRI LOVE ME TENDER (MRS N TURNBULL)
3rd: RHODENASH KOTTON KLIFFORD AT DIMROST (MS F J FOX)
Res: CEDILLA MORELLO (MISS S J MITCHELL)
VHC: ZOBEAR LE GRAND TEDDY (MR P & MRS L MCGARRY)

Post Graduate – Dog (Entries: 6 Absentees: 0)

1st: PAGUVILLE BRAND NEW DAY (MISS CK LEA)
2nd: YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
3rd: JAUDETTE MR DAYDREAM (MRS J L RICHARDSON)
Res: GORDON VON TERMEL MOPSCO (IMP MNE) (MISS S EDWARDS)
VHC: JACKSTOPPER BLACK APOLLO (MR & MRS HOWE)

Limit – Dog (Entries: 9 Absentees: 4)

1st: CEDILLA REMEMBER ME JW (MRS M & MRS S J ALBONE & MITCHELL)
2nd: RIAJAE ON THE BRINK JW SHCM (MISS R JOHNSTON)
3rd: ZOBEARS COMMANDER IN CHIEF (MRS D STUART)
Res: SUNLEA LEDGEND OF THE SWORD FOR ANEEVA JW (MR J J & MRS W T URWIN)

Open – Dog (Entries: 7 Absentees: 2)

1st: CH/LUX CH/BE CH CALAQUENDI NEBUCHADNEZZAR JW SHCM (MRS A & MISS L C HILL)
2nd: CH POPINJAY PHILHARMONIC AT SUPERSOUND JW (LADY S MACKENZIE)
3rd: CH BRIDDISH CALLIN BATON ROUGE JW SHCM (MISS S & MR R BRIDDON & FISHER)
Res: BOYNHAMS BRASILIA, JUN CH (MISS KAREN E MURPHY)
VHC: CH PUGALICIOUS SKYWALKER AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)

Veteran – Dog (Entries: 1 Absentees: 0)

1st: GRAMATTI LAIRD OF THE RING VIA HUGIEBOOGIE SHCM (MRS L REID)

Special Beginners – Dog (Entries: 6 Absentees: 0)

1st: RIAJAE’S TREBLEMAKER (MISS R JOHNSTON)
2nd: NICOBRI LOVE ME TENDER (MRS N TURNBULL)
3rd: POTBELLI JACK JONES (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
Res: YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
VHC: ZOBEAR LE GRAND TEDDY (MR P & MRS L MCGARRY)

Good Citizen Dog Scheme – Dog (Entries: 3 Absentees: 1)

1st: POTBELLI JACK JONES (MISS H & MRS C RUTHERFORD)
2nd: YORLANDERS TOPAZ AT POTBELLI (MISS H & MRS C RUTHERFORD)

Minor Puppy – Bitch (Entries: 4 Absentees: 1)

1st: JUDAMIES SANTA BABY (MISS J DAWSON-PAYNE)
2nd: JAUDETTE MISS SUNSHINE AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
3rd: ZOBEAR’S BUMBLEBEE AT DRACHENFEL NAF TAF (MR M MCCAHILL)

Puppy – Bitch (Entries: 5 Absentees: 2)

1st: TAFTAZINI IVALACE (MRS H ATTWOOD)
2nd: ZOBEARS SHOWGIRL (MS J A T ASHTON)
3rd: MIGANG POLLY ANN AT MILUCKSIN (MISS CCB BYRNE)

Junior – Bitch (Entries: 12 Absentees: 1)

1st: CEDILLA CHERRY BLOSSOM (MISS S J MITCHELL)
2nd: YORLANDERS AMETHYST AT SHANDALAR (MRS B MARSHALL)
3rd: TSUSELENA TABITHA (MRS S LEE)
Res: TEAL SAPPHIRE GEM AT ELLHARV (MRS K LAVIN-THOMSON)
VHC: RHODENASH DREAM A LONG WITH ANJULI (MISS L LINDSAY)

Yearling – Bitch (Entries: 10 Absentees: 1)

1st: RAGEMMA UPSY DAISY JW (MRS G SAFFER)
2nd: BOBITCH MIDNIGHT IN GEORGIA (MR R HITCHCOCK)
3rd: ABUKADRA BEWITCHED (MRS S LEE)
Res: CEDILLA CHERRY ON TOP (MISS S J MITCHELL)
VHC: ROSEWITCH ANOTHER EXCUSE WITH ZOBEAR TAF (MS J A T ASHTON)

Post Graduate – Bitch (Entries: 7 Absentees: 3)

1st: RHODENASH STELLA DREAMS OF EIVISAH (MRS G & MR S PIKE)
2nd: MARBELTON RAINBOW MAGIC AT HUNTERSPUG (MR I & MRS C VURGEST)
3rd: TSUSELENA BLACK OPAL VIA CERANG (MISS M CAIRNS)
Res: EASTONITE PEACHES OF MYLAH (MS S J MORGAN)

Limit – Bitch (Entries: 13 Absentees: 3)

1st: TODHARLAN BLUEBELL POLKA (MISS M SIMPSON)
2nd: RHODENASH LIVIN A DREAM (MISS S EDWARDS)
3rd: BRIDDISH MASSACHUSETTS VON PARIANSOEZ JW (MRS S FARNWORTH)
Res: JAUDETTE LITTLE MISS LUCKY AT SNUGGLEPUG (MS E ARNOLD-STRONGE)
VHC: YORLANDERS IT’S ZEVA AT POTBELLI JW (MISS H & MRS C RUTHERFORD)

Open – Bitch (Entries: 10 Absentees: 1)

1st: CH RHODENASH DREAM CHASER OF TAFTAZINI JW (MRS H ATTWOOD)
2nd: CH HATTELLA TULIP AT LAMPUGS JW (MISS D R BAILEY)
3rd: BOYNHAMS VANILLA LATTE RAGEMMA (MRS G SAFFER)
Res: ZOBEAR’S HELLO DOLLY (MS J A T ASHTON)
VHC: TAIYUAN MOONBEAM (MR R & MRS J CLARK)

Veteran – Bitch (Entries: 3 Absentees: 1)

1st: KISS ‘N’ TELL TO CERANG (MISS M CAIRNS)
2nd: KYMCLARA CHENOA FOR WALLMILL (MR J & MR R WALLACE & MACMILLAN)

Special Beginners – Bitch (Entries: 6 Absentees: 0)

1st: YORLANDERS AMETHYST AT SHANDALAR (MRS B MARSHALL)
2nd: MARBELTON RAINBOW MAGIC AT HUNTERSPUG (MR I & MRS C VURGEST)
3rd: PARISHDREAM BE OUR GUEST (MRS A & MISS K TITTLE & SMITH)
Res: ZOBEAR’S DAWN MISSION (MRS G L CONAGHAN)

Good Citizen Dog Scheme – Bitch (Entries: 1 Absentees: 0)

1st: YORLANDERS IT’S ZEVA AT POTBELLI JW (MISS H & MRS C RUTHERFORD)